تبليغاتX
علمی- آموزشی

علمی- آموزشی

روشهای نوین تدریس

اندیشه یک انسان سالم

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم آذر 1389ساعت 18:44  توسط غلامرضا صفرپور  | 


+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم اردیبهشت 1391ساعت 19:6  توسط غلامرضا صفرپور  | 

وسایل کمک آموزشی مورد نیاز برای تدریس ریاضی پنجم ابتدایی

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن 1390ساعت 21:56  توسط غلامرضا صفرپور  | 

عدم استفاده از وسايل كمك آموزشي :

+ نوشته شده در  دوشنبه دهم بهمن 1390ساعت 21:52  توسط غلامرضا صفرپور  | 

نمونه سئوال علوم تجربی نوبت اول سال تحصیلی 91/90

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 20:28  توسط غلامرضا صفرپور  | 

نمونه سئوال علوم تجربی نوبت اول سال تحصیلی 91/90

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 20:26  توسط غلامرضا صفرپور  | 

واحد طرح کرامت کلاس پنجم

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 20:20  توسط غلامرضا صفرپور  | 

نمونه سئوال تاریخ و مدنی نوبت اول سال تحصیلی 91/90

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 20:18  توسط غلامرضا صفرپور  | 

نمونه طرح درس جغرافیا

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 20:16  توسط غلامرضا صفرپور  | 

نمونه طرح درس جغرافیا

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 20:15  توسط غلامرضا صفرپور  | 

نمونه طرح درس جغرافیا

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 20:12  توسط غلامرضا صفرپور  | 

نمونه سئوالات آزمون طرح پدافند غیرعامل


+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 20:12  توسط غلامرضا صفرپور  | 

نمونه سئوالات آزمون طرح پدافند غیرعامل

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 20:10  توسط غلامرضا صفرپور  | 

علل شکست تحصیلی

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 18:30  توسط غلامرضا صفرپور  | 

چراهای شگفت انگیز

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 18:28  توسط غلامرضا صفرپور  | 

امتحان جغرافیا نوبت اول

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 18:26  توسط غلامرضا صفرپور  | 

یا دمان باشد که :

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 18:19  توسط غلامرضا صفرپور  | 

طرح درس علوم تجربی کلاس پنجم ابتدایی

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 18:16  توسط غلامرضا صفرپور  | 

طرح درس علوم تجربی کلاس سوم ابتدائی

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 18:12  توسط غلامرضا صفرپور  | 

نمونه طرح درس روزانه ساده کردن کسر


نام درس: ریاضی          مدل كلاس: U شكل          موضوع: ساده کردن کسر
تعداد فراگیران: 30نفر          مدت اجرا: یك جلسه ریاضی          مدت جلسه:45 دقیقه
کلاس و مقطع تحصیلی: پنجم ابتدایی          آموزشگاه: شهید دادمان
 
 
اهداف کلی درس:
1-دانش آموزان با ساده کردن کسر آشنا می شوند.  (حوزه شناختی )
2- دانش آموزان پس از آشنایی با ساده کردن کسرها  درکارهای روزمره و درسی استفاده بکنند
و به آن علاقه نشان دهند.  (حوزه عاطفی)
 
 
 
اهداف جزئی درس:
•    دانش آموزان در پایان تدریس با ساده کردن کسرها آشنا می شوند. (حوزه شناختی-سطح دانش)
•    دانش آموزان به درس ساده کردن کسرها توجه نشان می دهند. (حوزه عاطفی- سطح توجه)
•    دانش آموزان به درس ساده کردن کسرها واکنش نشان می دهند. (حوزه عاطفی- سطح واکنش)
•    دانش آموزان به درس ساده کردن کسرها ارزش قائل می شوند. (حوزه عاطفی- سطح ارزشگذاری)
 
 
اهداف رفتاری (درحوزه شناختی):
•    دانش آموزان ساده کردن کسرها را با دسته بندی کردن شکلهای رنگی و غیر رنگی انجام می دهند. (حوزه شناختی- سطح کاربرد)
•    دانش آموزان کسر تصویر یا اشیاء در دسترس را انجام می دهند. ( حوزه شناختی – سطح کاربرد)
•    دانش آموزان بعد از دسته بندی کردن شکلها  کسر آن را به صورت نوشتاری می نویسند. (حوزه شناختی – سطح ترکیب)
•    دانش آموزان کسرها را با یکدیگر مقایسه می کنند. ( حوزه شناختی – سطح تحلیل)
•    دانش آموزان با ساده کردن کسر، ساده کردن کسر را تعریف می کنند و کسر ساده شده و کسر حاصل از ساده کردن را مساوی نشان می دهند. (درک و فهم)
•    دانش آموزان کسرهای مساوی را نشان می دهند. ( حوزه شناختی – سطح کاربرد)
•    دانش آموزان با تقسیم کردن صورت و مخرج بر یک عدد ثابت، کسر ساده شده را کشف می کنند (حوزه شناختی – سطح کاربرد)
•    دانش آموزان ساده کردن کسر را به زبان خود تعریف می کنند. (درک وفهم)
 
 
اهداف رفتاری (درحوزه عاطفی):
•    دانش آموزان با دقت به مباحث مربوط به درس ساده کردن کسر گوش می دهند. (حوزه عاطفی-سطح دریافت)
•    دانش آموزان با علاقه در پرسش و پاسخ کلاسی  مربوط به ساده کردن کسر فعالیت می کنند. (حوزه ی عاطفی- سطح واکنش)
 
اهداف رفتار ورودی: (دانش آموزان تا کنون)
•    دانش آموزان باید در مرحله آماده سازی ضرب و تقسیم اعداد را بدانند و مفهوم بخش پذیری را فهمیده باشند. (در غیر این صورت باید از آموزشی ترمیمی استفاده کنیم.)
•    دانش آموزان با بخش پذیری و کسرهای مساوی آشنا شده اند.
 
 
ارزشیابی تشخیصی:
1- با استفاده از مقوا یا اشکالی آنها را دسته بندی کرده و به تعدادی از دانش آموزان بدهد.
2- با استفاده از اشکال تعداد دسته ها و تعداد شکلهای هر دسته را مشخص کند.
3- کسر     را با راه حل ساده کند.
 
 
« مراحل تدریس و فعالیت ها»
الف)مرحله ی آغازین:
1- با شادابی؛ سلام، احوالپرسی و حضور و غیاب می کنم.
2- دعا یا سوره ی کوتاه را با همکاری دانش آموزان می خوانم (به صورت همخوانی)
3- تکالیف مربوط به درس جلسه گذشته را بررسی می کنم و نکات و تذکراتی را به آنها می گویم.
4- ارزشیابی تشخیصی را بر روی تابلو انجام می دهم.
 
 
  ایـجـاد انگیـزه :
انگیزه و علاقه را با بیان کردن "ارزش و کاربرد" درس در دانش آموزان به وجود می آورم. محاسبات دشوار را راحت تر و ساده کنیم و در یادگیری درس نسبت، تناسب و درصد بتوانید راحت و بهتر یاد بگیرید.
 
ب) مرحله ی میانی (نحوه انجام فرایند یاددهی – یادگیری ):
1- کلاس ر ابه صورت گروه های آموزشی دسته بندی می کنم.
2- شکل زیر را روی تابلو رسم می کنم و از دانش آموزان سوال می کنم چه کسری از شکل رنگی است؟
پس از پاسخ درست یعنی   این کسر را زیر شکل می نویسیم.                                          
(از اینترنت عکس الصاق کنم)
 
سپس از یکی از دانش آموزان می خواهم که شکل روی تابلو رابه 4 دسته، دسته بندی کند. البته این کار با همکاری خودم صورت می گیرد و برای دانش آموزان مطرح می کنم که چند دسته ی 3 تایی داریم جواب درست 4 دسته ی 3 تایی ، برای دانش آموزان توضیح می دهم که بنابراین 4 دسته ی 3 تایی داریم که 3 دسته ی آن رنگی است پس می توان گفت   شکل رنگی است ، کسر   را زیر شکل می نویسم و برای دانش آموزان توضیح  می دهم که تعداد دایره های رنگی فرقی نکرده                                                                 
 در نتیجه می توان گفت کسر     ،       با هم مساویند.
                                 
 
معلم : بچه ها تصور       چیزی ساده تر است یا تصور       آن؟
شاگرد: تصور      ساده تر است .
معلم: بله! وقتی    را   می نویسیم ،می گوییم آن را ساده کرده ایم.
بعد برای آنها توضیح می دهم که در واقع برای ساده کردن کسر  وقتی 12 تا دایره به دسته های 3 تایی تقسیم شده است. یعنی 12 به 3 تقسیم گردیده است و 9 دایره که به 3 دسته تقسیم شده ، یعنی 9 هم به 3 تقسیم شده است. می گوییم که اگر در کسر    صورت و مخرج به 3 تقسیم شود کسر     به دست می آید که با    مساوی است.
 
مراسم اسم گذاری:
در پایان به دانش آموزان می گوییم این کار شما را چه می گویند و دانش آموان جواب های مختلفی می دهند و من آنها را تشویق می کنم ، اما خودم به آنها اعلام می کنم که دانش آموزان عزیز اسم این کار را ساده کردن کسر می گویند.                                                
 
 
ج) مرحله ی پایانی:
•    با همکاری دانش آموزان درس را خلاصه می کنم و نتیجه گیری می نمائیم.
•    از دانش آموزان می خواهم که هر سوالی که در رابطه با درس دارند بپرسند.
•    انجام ارزشیابی پایانی: به دانش آموزان یک کسر می دهم و می گویم که با ارائه راه حل آن را ساده کنند.
•     بر انجام تمرینات کتاب نظارت می کنم.
•    تعیین تکلیف :
از آنها می خواهم که کتاب کارشان و ادامه تمرینات کتاب درسی را انجام دهند. و در آخر با یک صلوات جلسه را خاتمه می دهم.
 
الگوها ، روشها ، فنون تدریس: روش پرسش و پاسخ – روش توضیحی – حل مسئله – سقراطی
رسانه های آموزشی : گچ های رنگی – تصویر  یا اشکال رنگی و غیر رنگی و...


+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 18:8  توسط غلامرضا صفرپور  | 

نمونه طرح درس روزانه ساده کردن کسر نام درس: ریاضی مدل كلاس: U شكل موضوع: ساده کردن

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 18:7  توسط غلامرضا صفرپور  | 

طرح درس روزانه ریاضی کلاس چهارم

باسمه تعالي                    
 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 17:59  توسط غلامرضا صفرپور  | 

روشهای تدریس جغرافیا

+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 17:55  توسط غلامرضا صفرپور  | 

طرح درس روزانه ریاضی کلاس چهارم

   
    طرح درس روزانه ریاضی کلاس چهارم
 
•    با استفاده از دو نقطه خارج خط که فاصله ی یکسانی تا خط دارند،خطی به موازات آن رسم نمایند.(کاربرد)
•    خطوط موازی را در محیط اطراف نشان بدهند.(درک وفهم و دانش)
•    بدانند که اگر خطی بر یکی از خطوط موازی عمود شود ،بر بقیه نیز عمود می شود. را آزمایش کنند.(دانش وارزیابی)
•    با رسم کردن دو خط عمود بر یک خط ،دو خط موازی بسازند.(کاربردوترکیب)
•    با استفاده از یک نقطه خارج یک خط یک خط موازی رسم نمایند.(کاربرد)
•    روشهای رسم دو خط موازی را بیان نماید و یکی را به دلخواه اجرا کند.(دانش و کاربرد و ترکیب)
•    مراحل رسم دو خط موازی را توضیح دهد.(دانش و درک فهم)
•    هنگام رسم خطوط موازی توسط دوستانش ،نظر دهد.(ارزشیابی)
نگرشها(حیطه عاطفی):
•    با علاقه ودقت به سخنان معلم وفراگیران دیگر گوش می دهد.(توجه)
•    با دقت به حرفهای هم گروهی خود گوش می دهد.(توجه)
•    با اشتیاق در کلاس فعالیت می کند.(واکنش)
•    در کارهای گروهی مشارکت می کند.(واکنش)
•    با شوق خطوط موازی را نشان می دهد.(واکنش)
•    به ریاضیات علاقه نشان می دهد.(ارزش گذاری)
•    به نظرات دوستان خود ارزش قائل است.(ارزش گذاری)
•    در انجام تمرینات پیشقدم شود.(ارزش گذاری)
•    بهترین روش وآسان ترین روش را برای رسم خطوط موازی انتخاب کند.(سازمان بندی)
•    انواع راههایی را که فرا گرفته را تلفیق می کند.(سازمان بندی)
•    در فعالیتهای گروهی عملاً شرکت می کند.(تبلور)
•    نحوه پاسخ دادن دیگران را نسبت به تمرینها داوری می کند.(تبلور)

مهارتها(حیطه روانی حرکتی)
•    مانند معلم فعالیتهای مربوطه را انجام می دهد.(تقلید)
•    به طرز رسم خطوط موازی پی می برد.(اجرای مستقل)
•    به تنهایی قادر است ازیک نقطه خارج یک خطی موازی با آن رسم کند.(اجرای مستقل)
•    به تنهایی می تواند به سئوالات مربوط به درس پاسخ دهد(اجرای مستقل)
•    در انجام کلیه فعالیتها دقت می کند.(دقت)
•    به عکسها دقت می کند تا مطالب خواسته شده را پیدا کند.(دقت)
•    در امتیاز دادن به هم گروهی خود دقت می کند.(دقت)
•    رسم خطوط عمود را ماهرانه انجام می دهد.(هماهنگی حرکات)
•    رسم خطوط موازی را از راههای گوناگون با مهارت انجام می دهد.(هماهنگی حرکات)
•    نقش ریاضی را در پرورش فکر ودر زندگی می داندوپی می برد.(عادی شدن)
•    به راحتی چندین خط متوازی را رسم می کند.(عادی شدن)
مفاهیم وواژه ها:
خط راست،پاره خط،دو خط عمود برهم،زاویه راست ،فاصله یک نقطه از یک خط،خطوط موازی

الگوها وروش های تدریس:
روش حل مسئله،بارش مغزی،پیش سازمان دهنده،پرسش وپاسخ،استفاده از منابع دیداری وشنیداری

دلائل انتخاب الگوها،همراه بامراحل الگوها:
•    استفاده از منابع دیداری و شنیداری :
استفاده از منابع دیداری و شنیداری در تدریس رادر حقیقت نمی توان شیوه ای مستقل و مجزا دانست.معلم در هر گونه تدریسی می تواند از وسایل دیداری وشنیداری کمک بگیرد.مثلاًدر هنگام سخنرانی یا توضیح مطلبی ممکن است از عکس وتصاویری استفاده کند.به طور کلی کاربرد منابع دیداری وشنیداری برای انگیختن کنجکاوی دانش آموزان وتشویق آنان به فراگیری بسیار مؤثر است که در این طرح درس برای قسمت ایجاد انگیزه وشروع درس از آن استفاده شده است.
•    الگوی پیش سازمان دهنده:
این الگو آموخته هاودانسته های پیشین را به درس جدید مرتبط و پیوند می دهدکه باعث یادگیری با معنا می شود. در این روش ،معلم ساخت ذهنی را در دست داردتا مطالب جدید را از مطالب قبلی تمییز دهند.این الگو منجر به تقویت مفاهیم،درون سازی معنی دار اطلاعات وافکار،عادت به تفکر منظم ومنطقی می شود.در این طرح درس از این الگو در قسمت رفتار ورودی وارزشیابی تشخیصی استفاده نموده ایم.(ارائه پیش سازمان دهنده ،ارائه مطالب یا وظیفه مورد نظر یادگیری،تحکیم سازمان شناخت)
•    شیوه پرسش وپاسخ:
شیوه ای است که معلم به وسیله ی آن فرا گیر را به تفکر درباره مفهومی جدید با بیان مطلبی فرا گرفته شده تشویق می کند . از این شیوه در انواع ارزشیابی این طرح درس استفاده شده است .
•    الگوی روش حل مسأله
این روش یکی از روشهای فعال تدریس است در این روش آموزش در بستر پژوهش انجام می شود  که منجر به یادگیری اصیل و عمیق و پایدار در دانش آموزان می شود . در این روش ابتدا معّلم مسأله را مشخص ، سپس به جمع آوری اطلاعات توسط دانش آموزان بپردازد بر اساس اطلاعات جمع آوری شده  دانش آموزان فرضیه سازی و درنهایت فرضیه ها را آزمون و نتیجه گیری انجام شود .
در این طرح درس مسأله : چگونه می توان دو خط موازی رسم کرد ؟ مطرح و دانش آموزان راه هایی را بیان می کنند و اجرا می کنند و راه حل های مطرح شده مورد آزمایش قرار داده می شود و نتیجه گیری می شود که باید یک راه حل مناسب ترو مفید تری ارائه کرد و معّلم خود اگر هیچ گروهی جواب مورد نظر را نداد خودش روی تابلو توضیح می دهد و اجرا می کند و دانش آموزان با دقّت گوش می دهند و در این مرحله به بارش مغزی منجر می شود و راه های دیگری به ذهن آنان می رسد .
فعالیتهای قبل ازتدریس :
سلام و احوال پرسی  ، حضور و غیاب ، خواندن یکی از پیام های قرآنی کتاب قرآن همراه با معنی به طور هماهنگ و حفظ توسط دانش آموزان ، دقت در وضع روحی و جسمی فراگیران ،بررسی تکالیف گذشته ،نصب تصاویر در تابلو قبل از ورود دانش آموزان،تعیین گروهها
نحوه گروه بندی :
با استفاده از کاغذهای تا شده داخل یک جعبه ی موزیکال به تعداد دانش آموزان کلاس که روی آن کاغذها ، مفاهیمی مانند : خط ، نیم خط ، پاره خط ، عمود بر هم ، موازی کشیده شده البته با ماژیکهای رنگی متفاوت و از هر کدام 4  عدد که در نهایت 5 گروه چهار نفری تشگیل می شود.از دانش آموزان خواسته می شود که هر کس در گروه جدید خود قرار بگیرد.به این ترتیب  که مثلاًکسانی که نوشته داخل کاغذ آنها قهوه ای است وپاسخ سؤالش عمودبرهم است در یک گروه قرار بگیرد.کسانی که سؤالشان به رنگ سبز است وپاسخ آن خطوطموازی است ،در گروه دیگر قرار می گیرند.به این ترتیب بقیه گروهها نیز تشکیل می گردند.گروههای تشکیل شده در مکانهایی که آموزگار با کارتهایی مشخص نموده است قرار می گیرند.در کنار آن کارتها برگه امتیازات نیز قرار داده شده است.
 نام های گروهها : گروه خط ، گروه نیم خط ، گروه پاره خط ، گروه عمود ،  گروه موازی
نحوه تشویق:ابتدا با بر چسبهایی که خودشان تهیه نموده اند ،در هر مرحله از تدریس که تمام می شود با اعلام معلم سر گروهها در برگه امتیازات ثبت می کنند وسپس در پایان تدریس بر اساس برچسب ها ،کارت امتیاز می دهدتا از کمد جوایز ،هدیه دریافت می کنند.
 چینش کلاس : به شکل u   . جهت در تعامل قرار گرفتن دانش آموزان با هم
ایجاد انگیزه وآمادگی :
سنجش آغازین همراه با ایجاد انگیزه با هم انجام می گیرد. به این ترتیب که : تعداد  عکس (تصویر) از محیط اطراف و ساختمان ،..... روی تابلوی کلاس قبل از ورود دانش آموزان نصب می شود که سؤلاتی در پشت آنها نوشته شده است   که سؤالات  در قسمت ارزشیابی آغازین ذکر شده است.(با استفاده از الگوی پیش سازمان دهنده):
گام اول:ارائه پیش سازمان دهنده:
با استفاده از تصاویری که دارای انواع خطوط است ودر تابلو نصب شده وهنگام ورود نظر دانش آموزان به آن تصاویر جلب می شود.(ایجاد انگیزه) وپس از گروه بندی نماینده هر گروه یکی از عکسها را بر می دارد وبا هم گفتگو می کنند .نقش تصویر کاغذی به یاد آوردن گذشته وکمک به مطالعه جزئیات می شود.
گام دوم:
ارائه مطلب یا وظیفه مورد نظر یادگیری:
همزمان با این گام رفتار ورودی سنجیده می شود.
معلم:بچه های گلم!با دیدن این تصاویر به یاد کدام مطالب آموخته شده در ریاضی می افتید؟آن را در زیر عکس بنویسید.
گام سوم:
تحکیم سازمان شناخت:
معلم:بچه ها امروز می خواهیم درباره خطوط موازی بیشتر بدانیم.به سؤالات زیر عکس پاسخ بدهید(.همزمان با این گام ارزشیابی تشخیصی صورت می گیرد.)
فراگیران در هر سه گام تمام فعالیتهای خواسته شده را بااشتیاق انجام می دهندوسرگروهها برگه را به معلم برمی گردانند .معلم پس از بررسی به هر گروه که پاسخ درست داده باشند وهمکاری داشته باشند امتیاز می دهد.
رفتار ورودی: از دانش آموزان انتظار می رود:
•    مفهوم خط و نیم خط و پاره خط را بدانند..
•    انواع زاویه ها را بشناسند.
•    بتوانند با گونیا زاویه راست بکشند.
•    بتوانند فاصله یک نقطه از یک خط داده شده راحساب کنند.
•    بتوانند برای خط داده شده عمودی رسم کنند.
•    بدانند که برای رسم یک خط کافی است که دو نقطه از آن را داشته باشیم.
•    خطوط موازی و متقاطع را تشخیص دهند.(در کلاس سوم آموزش دیده اند.)
ارزشیابی تشخیصی:
کدام یک از موارد زیر در تصویر وجود دارد؟
متقاطع           عمودبرهم             متوازی               زاویه راست             خط راست
فاصله نقطه (م) را تا خط (س ش) اندازه بگیرید.
برای این خط یک خط عمود رسم کنید.( از نقطه ای که خارج آن قرار دارد.)
خطوط موازی را در کلاس پیدا کنید.
ارائه مطلب(فعالیتهای هنگام تدریس):
پس از سلام و احوال پرسی وخواندن پیام قرآنی هفته ورسیدگی به اوضاع دانش آموزان وانجام آمادگی وگروه بندی وارزشیابی تشخیصی،زمانی که  بستر لازم برای تدریس درس جدید فراهم بود،معلم فعالیت جدید را این گونه براساس الگوهای تدریس زیر انجام می دهد:
الگوی حل مسأله:
بیان مسأله:
معلم:«چگونه می توان دو خط موازی رسم کرد؟»
دانش آموزان فکر می کنند وبا هم مشورت می نمایند
معلم :هر روشی که به ذهنتان می رسد را روی تابلو های طلقی که قبلاًگفته بودم بیاورید، با ماژیک رسم کنید.(جمع آوری اطلاعات)
هریک از دانش آموزان مستقلاًعمل می کنند.در ضمن این که با هم تبادل نظر می نمایند.
پس از پایان یافتن زمان ،معلم از گروهها می خواهد که پاسخهای خود را بگویندو به ترتیب روی تابلو کلاس نیز انجام دهند.(فرضیه سازی)
گروه..........
-بااستفاده از دو لبه خط کش(پاسخ اکثر گروهها)
معلم:آفرین .ازکجا فهمیدید که با هم موازیند؟
-وقتی هر دو را ادامه می دهیم ،همدیگرراقطع نمی کنند.(آزمون)
معلم:صدآفرین
گروه.............
-باکشیدن دو خط راست در روبه روی هم
معلم:چگونه می توان فهمید که موازیند؟(آزمون)
_با امتداد آنها
من که این دو خط شما را امتداد می دهم ،بالاخره در جایی دور قطع خواهند کرد؛چون کمی انحراف دارد. آیا می توان این روش را قبول کرد؟
_نه
گروه.......
با استفاده ازپر رنگ کردن خطوط دفتر خط دار
معلم :آیا همیشه کاغذ خط دار در اختیار داریم؟
-نه
با استفاده از دو خط عمود بر یک خط(احتمال این که به پاسخ برسند ،ضعیف است)آزمون
معلم:هر یک از نظرات را بررسی کردیم ودرستی یا نادرستی آنهاراتحقیق نمودیم.
معلم:بچه ها هر کدام در روی تابلوهای خودتان یک خط راست بکشید ودو نقطه به فاصله 3 سانتیمتر (با استفاده از گونیا وخط کش) در نظر بگیرید. سپس آن دو نقطه را به هم وصل کنید.(همانند من)
همه با اشتیاق ودقت انجام می دهند.
گروهها:خانم معلم ما دو خط موازی به دست آوردیم.
م:عالی بود.حالا یک نقطه ی دیگر به فاصله 3 سانتیمتر در نظر بگیرید.
بچه ها انجام می دهند.
گ:آن نقطه روی همان خط موازی افتاد.
م:چه نتیجه ای می گیرید؟
یکی از گروهها:در همه جا فاصله هر نقطه ازیک خط  را که در نظر می گیریم تا خط دیگر   3می  باشد.(نتیجه گیری)
م:درست است.(تشویق)
ارزشیابی تکوینی:درحین تدریس همراه با پرسشهایی که انجام می شد انجام می گردد.
فعالیتهای خواسته شده در کتاب صفحه 66 را انجام دهند.
خطوط یک کاغذ خط دار را پررنگ نمایید.
با گونیا بر یکی از آنها عمود می کنید.
آیا این خط بر هر یک از خطوط دیگر کاغذ نیز عمود است ؟باگونیا امتحان کنید.
م:آیا می توان یک روش دیگر برای رسم خطوط موازی در نظر گرفت؟(آزمون وجمع آوری اطلاعات))
د:فکر می کنند.
یکی از بچه ها :خانم،در روش قبلی ، وقتی ما دو نقطه در خارج خط در نظر گرفتیم وبا عمود کردن فاصله آنهارا تا خط بدست آوردیم ،دیدیم که خود آن دوتاعمود با یکدیگر موازی شدند.
م:بسیار عالی بود.
م:همه یک خط راست به دلخواه بکشید.
با استفاده از گونیا دو عمود بر آن رسم نمایید.(عمودهارا با رنگ دیگری بکشید.)
-با دقت انجام می دهند.
م:آن دو خط رنگی چه وضعی نسبت به هم دارند؟
-با هم موازیند.
م:از کجا فهمیدید؟
-از امتداد آنهاوقطع نکردنشان
جمع بندی
با مراجعه به کتاب دانش آموز وانجام تکالیف خواسته شده ،جمع بندی و نتیجه گیری نهایی صورت می پذیرد.
  م: دو خط موازی بکشید.(وه) و(ل ی) . یک نقطه روی (وه )در نظر بگیرید واز آن یک عمود بر (ل ی)رسم کنید.آیا عمودی که بر (ل ی)کشیده اید بر (و ه)نیز عمود است؟
حالااز  یک نقطه دیگر بر  روی خط (ل ی) عمودی بر خط (و ه)بکشید.آیا عمودی که بر (و ه)کشیده اید بر (ل ی)نیز عمود است؟ با گونیا امتحان کنید.
م:ما امسال برای تشخیص خطوط موازی ،با اندازه گیری فاصله آنها با هم مانند روش اول عمل می کنیم.یعنی اگر بخواهیم بفهمیم دو خط با هم موازی هستند یا نه کافی است که دو نقطه در قسمتهای مختلف آن در نظر بگیریم واز آن نقاط عمود رسم کنیم وعمودهارااندازه بگیریم.اگر یک اندازه بودند با هم موازیند.(نتیجه گیری)
ارزشیابی پایانی:
•    برای رسم یک خط کافی است چند نقطه از آن را داشته باشیم؟
•    کدام یک از خطوط زیر با هم موازیند؟
•    چگونه می توان دو خط موازی رسم کرد؟
•    یک خط موازی باخط (س ش) رسم نمایید.
•    درشکل روبه رو دو خط (اب)و(م ز)نسبت به هم چه وضعی دارند؟
•    درشکل دو خط موازی پیدا کنید.
تعیین تکلیف:
عمومی:سؤالات صفحه...... کتاب کار ریاضی پاسخ دهیدوتمرینات خواسته شده را حل نمایید.
کاربرد خطوط عمود و موازی در زندگی خودتان یا در امر تحصیل رابنویسید.(برای پوشه کار)
گروهی:کاربرد خطوط موازی را در شغلهای مختلف عنوان نمایید وتحقیق کنید که چگونه دانستن این قسمت از علم ریاضی در پیشرفت کارشان مؤثر بوده است؟مثلاًخیاطها یا مهندسین یا نجارها یا بناها،........هر گروه یکی از مشاغل را انتخاب کندودر باره آن تحقیق نمایید.
تکلیف آماده سازی : از نقطه (م)که خارج خط(رد)است یک خط موازی با آن رسم کنید.راههایی که به نظرتان می رسد یادداشت کنید وامتحان کنید.(با انجام دادن این تکلیف مقدمات تدریس جلسه بعد که ادامه و تکمیل کننده این مبحث می باشد،فراهم می گردد.)
تکلیف خلاقانه:در یک مقوابا استفاده از کاغذ رنگی ،کاموا،....چسب و شکل سازی باکمک مفاهیم آموخته شده ریاضی انجام دهید.(خط،نیم خط،پاره خط،انواع زاویه،عمود،موازی،....)
اختتام جلسه با ذکر صلوات بر حضرت محمد(ص)وآل محمد(ص)



ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه سی ام دی 1390ساعت 17:50  توسط غلامرضا صفرپور  | 

سئوالات تاریخ ومدنی درس به درس کلاس پنجم ابتدایی

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم آبان 1390ساعت 20:27  توسط غلامرضا صفرپور  | 

جکیده مطالب آمزشی ارزشیابی کیفی توصیفی

+ نوشته شده در  شنبه سی ام مهر 1390ساعت 10:14  توسط غلامرضا صفرپور  | 

چک لیست (فهرست وارسی )

                                   

فهرست وارسی که از آن با عنوانهایی چون:

چک لیست/فهرست بازبینی/سیاهه رفتار/فهرست  بررسی و... یاد میگردد"یکی از انواع ابزارهای سنجش مشاهده ای محسوب می شودکه معلم با توجه به اهداف وانتظارهای هر فعالیت آموزشی؛مهارتی؛نگرشی؛با سنجه های ساده؛قابل فهم؛روشن و مشخص فهرستی فراهم می نماید که به انها فهرست وارسی می گویند. 

یکی از ابزارهای مهم که می تواند معلم را در دستیابی به اهداف و انتظارات آموزشی یاری

دهد چک لیست یا سیاهه رفتارکه لازم است همکاران عزیزبصورت علمی وبه جا از آنها استفاده نمایند. چرا که استفاده بیش از حد ازاین چک لیست هااز یک سوموجب خستگی و افزایش حجم کاری معلمان گردیده وازسوی دیگراصل مهم و اساسی کارمعلم یعنی هدایت فرایند

یاددهی ویادگیری را تحت الشعاع قرار می دهد.

برای تهیه یک فهرست وارسی رعایت مراحل زیر ضرورت دارد:

1-نخست باید اهداف آموزشی خود را مشخص کنید تا بتوانید نشانه های تحقق اهداف یا انتظار آموزشی را فهرست نمایید.

2-شواهد تحقق انتظار آموزشی مورد نظر بصورت عبارات و جملات کوتاه و ساده اما واضح و قابل فهم  مشاهده نوشته شود.

3-گویه های فهرست وارسی به یک شکل نوشته شود [یا جمله کامل یا به صورت یک گروه اسمی وعبارت فاقد فعل] که حداکثر 12 گویه باشد.

بنابر این توصیه می گردد همکاران محترم در کاربرد ابزار سه اصل  مهم زیر را در نظر داشته باشند

1-  تناسب ابزار با هدف

2-  اصل صرفه جویی

3-  تناسب ابزار با امکانات

به عبارت دیگر همواره جهت ارزیابی انتظارات آموزشی منا سبترین ابزارها را استفاده نمایند و لزومی ندارد که برای سنجش یک انتظار آموزشی از چند نوع ابزار متفاوت استفاده نمایند. برای مثال وقتی انتظار آموزشی  ما در درس بخوانیم [بنویسیم] پایه اول ابتدایی این است که دانش آموز [به درستی می نویسد] و این انتظار را میتوان با استفاده از تکلیف درس یا آزمون مداد کاغذی و...به خوبی سنجید ، دیگر نیازی به تهیه چک لیست ویا فرم واقعه نگاری برای سنجش این انتظار آموزشی نمی باشد.

لازم به ذکر است که انتظارات آموزشی ونشانه های تحقق دروس مثل بنویسیم، ریاضی، هنر و برخی انتظارات درس علوم تجربی باید از طریق ابزارهایی مانند مداد کاغذی، آزمونهای عملکردی ، تکالیف درسی و ...اطلاعات و شواهد تحقق این انتظارات جمع آوری و در پوشه کار دانش آموزان قرار داده شود تا بتوان در ارایه باز خوردهای فرایندی ، مرحله ای و پایانی از آنها استفاده نمود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم مهر 1390ساعت 21:26  توسط غلامرضا صفرپور  | 

کلد موفقیت

کلید موفقیت 

كسانی كه رضایت مخلوق را به بهای غضب خالق بخرند، رستگار نخواهند شد.

"امام حسین (ع)"

بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.

"امام حسین (ع)"

از بزرگترین اعمال دردناک، تباه ساختن کارهای هنری است.

" امام علی(ع)"

تازه کنید محبت خویشاوندی را اگرچه به "سلامی" باشد.

 " حضرت محمد(ص)"

هر بار کاری را تکرار کنیم، آن رفتار را تقویت می کنیم.

" آنتونی- رابینز"

انسان از کتاب چیزهایی می بیند که،چشم نمی تواند آنها را ببیند.

" آناتول- فرانس"

 تنها آنانی شایسته ی زیستنند که، از مرگ نهراسند.

" داگلاس- مک آرتور"

همان گونه که با من هستی، با تو خواهم بود.

 " ویکتور- هوگو"

اساس و زیربنای موفقیت شش چیز است: درستی،صداقت،منش،ایمان،عشق و وفاداری.

" زیگ- زیگلار"

توازن و تعادل و هماهنگی، کلیدهای موفقیت و سعادت هستند.

 " فلورانس- اسکاول شین"

انسان بدون هدف، کشتی ای است که سکان نداشته باشد.

 " توماس- کارلایل"

آن باش که هستی، و آن شو که توان بودنت هست.

نیروی علم و"معرفت،بدون اراده قوی مانند درخت بی بار است

- کاظم زاده ایرانشهر

امید، سرابی است که اگرناپدید شود، همه از تشنگی خواهیم سوخت.

"محمد-حجازی"

تغییر، یعنی به دست آوردن چیزی جدید.

 " اسپنسر- جانسون"

جسم،گاراژی است که شما روح خود را در آن پارک کرده اید.

هرآنچه را بتوانیم تصور کنیم، به یاری خدا می توانیم به دست آوریم.

" کاترین- پاندر"

 

زیباترین جایی که می توان خدا را جستجو کرد،باغ و بوستان است.

" جورج- برناردشاو"

 

ما، نفس و بوی دلاویز خدا هستیم.

" جبران خلیل- جبران"

 

تنبیه در هنگام خشم صلاح نیست، بلکه انتقام است.

 " میشل دو- مونتنی"

 

هرکسی، آن چیزی را که ندارد، رسیدن به آن را خوشبختی می داند.

" سعید- نفیسی"

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم مهر 1390ساعت 18:15  توسط غلامرضا صفرپور  | 

سفر فرضی ژان ژاک روسو فیتسوف تربینتی فرانسه به ایران

فرض كنيد ژان ژاک  روسو فیلسوف تربیتی فرانسه  زنده است و به ايران سفر مي‌كند و در يك سخنراني آموزش و پرورش ايران را نقد مي‌كند. چه مي‌گوید 

 

جناب ژان‌ژاك روسو 25 ارديبهشت 1388 به ايران سفر كرده و بر خلاف تمام هماهنگي‌هاي به عمل آمده از ايراد سخنراني در بهترين دانشگاه‌هاي ايران امتناع ورزيد. ايشان پس از چندروزي اقامت در حومه‌ي تهران و ابراز ناراحتي خود از اينكه در انتخاب مكان سخنراني از وي نظري خواسته نشده است موافقت نمود تا در همايشي كه مخاطبان آن پدران و مادران ايراني بودند شركت نمايد. متن كامل سخنراني ايشان به قرار زير است:

    با سلام و درود به همه‌ي شما عزيزان، قبل از هرچيز لازم مي‌دانم علت اصرار خود را براي اينكه مكان گردهماييمان تغيير يابد بيان كنم. اگر روزي بخواهم با دوستاني مثل شما در سالن‌هاي دانشكده‌هاي بزرگ كشورتان ملاقات منم گويي آن روز فرياد حمايت خود از اين موسسات را به گوش همگان رسانده‌ام.

اما چنين نيست. من نه دانشگاه‌هايي كه شما فرزندانتان را در آنجا وادار به درس خواندن مي‌كنيد به رسميت مي‌شناسم و نه اين موسسات مضحك را كه مدرسه مي‌ناميد. فرزندانم منتظر نباشيد براي سخنانم دلايل محكم به كار ببرم. يا برايتان خطابه‌هاي عالمانه كنم. من فيلسوف نيستم و دلم‌هم نمي‌خواهد كه باشم. فقط هرآنچه را كه طبيعت و روزگار به من آموخته برايتان بيان مي‌كنم. دغدغه و تلاشتان براي آموختن و دانستن را اجر مي‌نهم، اما اگر من جاي شما بودم از دخالت بي‌جا در تربيت فرزندم دست مي‌كشيدم و مي‌گذاشتم تا طبيعت كار خودش را انجام دهد. و بازهم اگر جاي شما بودم نمي‌گذاشتم بادهاي سرد پاييزي نهالم را نروييده بخشكانند. روي سخنم با توست اي مادر مهربان و دورانديش. خيلي زود حفاظي در اطراف روح فرزندت بساز. يك كودك نبايد به جز پدر و مادر و مربي‌اش افراد بزرگ‌سال ديگري را بشناسد. كه اگر بچه يكبار بفهمد بزرگ‌سالاني وجود دارند كه از بچه‌ها كم‌عقل‌ترند ديگر از افراد مسن‌تر حرف‌شنوي نخواهند داشت. اصلاً اين را بدانيد انسان‌ها در روي كره‌ي زمين هرچه متمركزترند فاسدترند. آنوقت شما فرزندانتان را در اين موسسات جمع مي‌كنيد و چندين معلم براي آنها استخدام مي‌كنيد. معلماني كه اصلاً آنها را نمي‌شناسيد و انتخاب مستقيم خود شما نيستند. ايراد اول اينكه يك فرد بيش از يكبار نمي‌تواند مربي باشد. و اين يك‌بار فقط با تربيت يك نفر سپري مي‌شود. و اينكه اين مربي نبايد كسي باشد كه بتواند در ازاي مزاياي مالي و پول بيشتر عشق خود به تعليم شاگردش را معامله كند. و ديگر اينكه به جاي واژه‌ي معلم واژه‌ي مربي را بكار بريد، زيرا معلم تعليم مي‌دهد و مربي راهنمايي مي‌كند تا خود شاگرد در تماس مستقيم با محيط از مسائل ملموس و محسوس مطالب را دريابد نه اينكه مانند مدارس شما يك سري مطالب انتزاعي را به زور حفظ‌كردن در اذهان كودكانتان مي‌نشانيد. و مهم‌تر از همه‌ي اينها اينكه به جاي چنين معلم‌هايي مي‌توان مربي اي برگزيد كه بر همه‌ي مربيان عالم ترجيح دارد. يعني پدر. به نظر من يك پدر باغيرت و كم‌هوش از ماهرترين استاد جهان فرزندش را بهتر پرورش مي‌دهد.

انتقاد ديگري كه به نظام آموزش وپرورش كشورتان دارم شيوه درس دادن است.آنهم با مرجعي به نام كتاب.چرا كودكان قبل از اينكه ذهنشان پذيراي مطالب انتزاعي باشد انباري ازاطلاعات غير مفيد را بر سرشان خراب مي‌كنيد.اگر من جاي شما بودم كتاب راكه بزرگترين وسيله بدبختي آن‌هاست از انها دور مي‌ساختم.

دانش آموز ايدئال من تا 12 سالگي هنوز چيزي به نام كتاب نمي‌شناسد.كتاب او طبيعت است و مربي اش حوادث در جريان طبيعت.چرا تا وقتي،خورشيد به اين زيبايي در آسمان مي‌درخشد،فرزندانتان را به خورشيد‌هاي مقوائي ارجاع مي‌دهيد ويا چرا  بدون آنكه حس كنجكاوي‌آنها را تحريك كرده باشيد،تا خودشان مطالب را كشف كنند،به آن‌ها علم مي‌ آموزيد.چيز ديگري كه خلأ آن در مدارستان بيداد مي‌كند نبود فلسفه‌ي دروس است.بدين معنا كه شاگردانتان نمي دانند چرا بايد مثلأ درس جغرافي  بخوانند.بجاي آنكه آن‌ها را در محيط طبيعت آزاد بگذاريد تا خودشان با مشكلات مواجه شوند وتشنه حل مشكل شوند  ،پيش از آنكه سؤالي داشته باشند هزاران جواب در مقابل آن‌ها مي‌گذاريد.

كودكانتان روزي 8 ساعت بايد در پشت اين نيمكت هاي چوبي بنشينند،فقط به جرم اينكه پدرانتان نيز روزي شما را وادار به اين كار كرده اند.در صورتي كه كودك بايد بدود،فرياد بزند و بازي كند تا جسمش سالم باشد،تا بفهمد.و شما تمامي اين حق كودك را در 2 ساعت زنگ ورزش،خلاصه مي‌كنيد.آن هم، كشور شما كه از لحاظ جغرافيايي،جزو مناطق معتدل است.آيا مي دانيد كودكاني كه در اين اقليم پرورش مي‌يابند،براي تربيت آماده‌ترند.

پدران بكوشيد تا لحظات خوشي را كه طبيعت براي كودكتان فراهم كرده، از آن‌ها نگيريد.

وقتي اهداف تربيتي و اعتقادي سازمان آموزشيتان را مي‌خواندم،بسيار متأثر شدم.بي‌پرده بگويم بجاي آنكه حس كنم،آموزش وپرورشي وجود دارد كه خدا باور است و سعي دارد در قرن حاضر تربيت يافتگاني مؤمن بار آورد،حس كردم در فضاي بسته كليسايي نفس مي‌كشم كه هنوز بوي نا مطبوع تحميل واجبار در آن،راكد مانده‌است.حس كردم چند نفري گرد بزرگترين ميز اتاق اسقف اعظم نشسته‌اند و به خود اجازه مي‌دهند تا براي رفتار به رفتار كودك، برنامه‌ريزي كنند.

تا آنجا كه مي گويند اين كودك،به فلان كار علاقه‌مند است و اينگونه رفتار مي‌كند.گويي رويشان نمي‌شود بگويند، چه بخواهد چه نخواهد بايد علاقه داشته باشد و بايد چنين كند.

اصلأ وقتي مسائل مذهبي را به صورت يك درس معمولي به آن‌ها تدريس مي‌كنيد،آن‌ها غير از چيزهايي كه فكر خودشان مي‌رسد چيزي درك نمي‌كنند،تمام چيزهايي را كه درباره مذهب به كودك مي‌گوييد به نظرش دروغ مي‌آيد زيرا چيزهايي مي‌شنود كه قدرت درك و هضم آن را ندارد.

در مذهب اولين سؤالي كه مطرح مي‌شود اين است كه چه كسي شما را خلق كرده‌است و به دنيا آورده‌است.در برابر اين سؤال فرزند جوان شما با آنكه اطمينان دارد كه مادرش او را به دنيا آورده‌است،بدون شك جواب مي‌دهد ،خدا.تنها چيزي كه مي‌فهمد اين‌است كه به سؤالي كه معني آن را درك ننموده‌است،جوابي مي‌دهد كه معني آن را هم درك نمي كند.

دوستان من بارها گفته‌ام هرچه را كه در موقع تولد فاقد آن هستيم از راه آموزش و پرورش بدست مي‌آوريم و اين آموزش و پرورش يا از طرف طبيعت است يا انسان‌ها و يا اشياء. شاگردي كه در وجود او درس‌هاي مختلف اين استادان با هم مغايرت داشته باشند نه تربيت مي‌شوند و نه هرگز به خود اعتماد خواهد داشت. از ميان اين سه نوع آموزش آموزش طبيعت اصلاً در اختيار ما نيست. پس دو آموزش ديگر را بايد با آن هماهنگ كنيم. چراكه هر چيز كه از دست آفريدگار خارج مي‌شود خوب است و هرآنچه به دست آدمي مي‌رسد منحط مي‌گردد.

 

فرض كنيد ژان ژاک روسو فیلسوف تربیتی یفرانسه زنده است و به ايران سفر مي‌كند و در يك سخنراني آموزش و پرورش ايران را نقد مي‌كند. چه مي‌گويد؟

به نام خدایی که طبیعت را پاک و منزه آفرید !

از آنجا که نام ایران و ایرانی را همواره درطول تاریخ ، با علم و اندیشه شنیده بودم ، بر آن شدم تا به ایران سفر کنم و دلیل پیشرفت علمی گذشته و انفعال علمی امروز آن را دریابم . و در این سفر آنچه یافتم دلیل واضحی بود بر تنظیم این متن شاید تاملی شود .

 

به طور کلی آنچه از تعلیم و تربیت در آنجا دیدم تکرار دانسته های گذشتگان از شرقی و غربی ، عرب و عجم دیدم . همه از ابتدا تا دانشگاه در حال رونویسی بودند . حتی نظریات دانشمندانی را که با دلایل محکم علمی و دینی رد کرده بودند می آموختند و از حفظ کردن و رونویسی آن لذت می بردند .

گویی فراموش کرده بودند که عضوی از طبیعتند و به آن اعتماد نمی کردند مبادا طبیعت اشتباه کند . حواس خود را از یاد برده بودند و اینکه می توانند از راه حواس تجربه کنند ، تامل کنند و عالم شوند . بر خلاف طبیعت آرام و پر حوصله چنان با سرعت و عجله به حفظ علوم دیگران مشغول بودند که فرصتی برای تجربه نداشتند .

معلمانی را دیدم که به جای این که متبحرانه هدایت گر تجربیات کودکان باشند ، همانند یک زندان بان کودکان را در اتاقی به دور از طبیعت ساعت ها تحت سلطه داشتند. گویا هدفشان فقط و فقط پرورش انسانی تحت سلطه و فرمان بردار بود تا فردی خلاق و مولد علم . غرور  و خود پسندی پرورش کاران فرصتی برای خود دوستی و خود باوری شاگردان بجای نمی گذاشت .

کلاس ها را چون افلاطونیان شماره بندی کرده بودند و در این آکادمی هر کس مطلب بیشتری از بر می کرد شماره کلاسش بالاتر می رفت . وحشتناک بود هنگامی که شاگردی به علت خوب حفظ نکردن از مدرسه اخراج می شد !

طفل آزاد چهار–پنج ساله در کودکستان به جای بازی و فعالیت و لذت از تجربیات حسی دوران شیرین کودکی وادار به آموزش حروف الفبای فارسی و لاتین و خواندن و نوشتن می شد . در ادبستان (دبستان) با متون سنگین ادبی که گاه خود معلم نیز قادر به درک آن نبود به هدف آموزش اخلاق ، بی اخلاقی آموخته می شد و مثالش در داستان روباه و زاغ صادق است که کودک قبل از هر خیر اخلاقی ، حیله گری روباه را که با آن موفق به گرفتن پنیر شده بود به صورت غیر مستقیم می آموزد . در آموزش اخلاق کافی است کودک را به وجدان پاکش رجوع دهیم .

بی روح ترین قسمت مدرسه حیاط و فضای طبیعی آن و کم رفت و آمد ترین و بی استفاده ترین اتاق آزمایشگاه بود . به علت درد سر زیادی که داشت ، معلم ها بیشتر ترجیح می دادند شاگردان را در کلاس ساکت و آرام و سرگرم رونویسی نگه دارند تا وقت خانه رفتن شان فرا برسد .

سری هم به کتابخانه زدم به جای کتاب های داستان و دایره المعارف ها که نیاز آموزش است بیشتر کتاب های مذهبی دینی و سیاسی که با زبانی سخت نوشته شده بود دیدم . علت خلوتی کتاب خانه هم همین بود . البته با آن همه اطلاعات علمی که معلم گفته بود و بچه ها رونویسی کرده بودند دیگر نیازی به دایره المعارف و کتابخانه احساس نمی شد .

خلاصه کلام که در آموزش و پرورش ایران همه چیز محور بود جز دانش آموز . و تا اینگونه است علمی تولید نمی شود و عالمی بزرگ و جهانی از این آموزش و پرورش آشفته حاصل نمی شود . تکلف و رسمیت هم از عیوب بزرگ آموزش و پرورش ایران است .

کار های خوبی هم داشتند . نمونه اش همین جدا سازی اطفال و کودکان و نوجوانان و جوانان و شیوه ی آموزش متفاوت و نحوه ی انتخاب معلمان در خور این طبقات بود دختران هم به جهت این که زنان خوبی برای مردان باشند جداگانه تربیت می شدند .

 

((خدا را شکر که امیل به ایران سفر نکرد!))

ژان ژاک روسو

آبان 88

 

+ نوشته شده در  شنبه نهم مهر 1390ساعت 19:12  توسط غلامرضا صفرپور  | 

چه چیزهایی ...... در ازای چه چیزی

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم بهمن 1389ساعت 19:34  توسط غلامرضا صفرپور  |